Test IQ: Dzisiaj przetestowano: 0 osóbŁącznie: 35745 przebadanych
Gotowy? Start Testu Sprawdź wynik

Inteligencja przyrodnicza


Inteligencja Przyrodnicza

 

Ktoś lubi chodzić po parku, inny zbiera muszelki, kolejna osoba żyje w zgodzie z naturą i dba o swoje ekologiczne zachowania. Dziecko możne na półce mieć piasek i szyszki z lasku, inne od najmłodszych lat rozumie, że nie wolno śmiecić na ulicy i podnosi nawet najmniejsze papierki pozostawione przez innych czy domaga się choćby małej rybkę w akwarium, o którą by się opiekowało. Wszystko to można nazwać jednym określeniem – inteligencją przyrodniczą.

Inteligencja przyrodnicza to rozumienie praw natury

Według Howarda Gardnera, wśród ośmiu rodzajów inteligencji, do których można zaliczyć inteligencję językową, matematyczną zwaną logiczną, wizualno-przestrzenną, muzyczną, społeczną, refleksyjną czy ruchową, mamy również inteligencję przyrodniczą. Według naukowca, inteligencja przyrodnicza to potrafienie rozumienia praw rządzących środowiskiem naturalnym, postępowanie zgodnie z prawami natury oraz otwarcie na przyrodę, jej ochronę i zmiany w niej. Jak twierdzi, zmysłem inteligencji przyrodniczej najczęściej obdarzone są osoby, które w przyszłości będą biologami, rolnikami czy działającymi na rzecz ochrony przyrody. To rozwijające się szybko umiejętności klasyfikowania, analizowania i dbałość o wszelkie organizmy żywe. Osoby z inteligencją przyrodniczą interesują się otoczeniem, są wrażliwe w stosunku do zwierząt i roślin oraz starają się żyć zgodnie z rytmem przyrodniczym, prezentując postawy ekologiczne już od najmłodszych lat.

Warto rozwijać u dziecka inteligencje przyrodniczą

Poleca się, zatem rozwijać zainteresowania najmłodszych szczególnie, gdy wcześniej opisane wyznaczniki inteligencji przyrodniczej u nich zaobserwujemy. Wówczas dobrze jest spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, uprawiać ogródek czy chociażby ofiarować dziecku doniczkę z ulubioną roślinką. Warto je uczyć podczas spacerów, zwracać uwagę na ciekawostki przyrodnicze, organizować wycieczki krajoznawcze czy prowadzić obserwacje choćby najbardziej błahe, ale zwracające uwagę na otaczającą nas przyrodę. Wspomaganie rozwijania tej inteligencji jest znacznie trudniejsze niż można przypuszczać i, niż w przypadku innych inteligencji. Nie można, bowiem wyuczyć jej w ćwiczeniach umysłowych, ale otworzyć dziecko na otaczający świat. Maggie Meyer proponuje ćwiczenie nazywane „Szybką grządką”, ale to zaledwie jedna z wielu możliwości, które niestety nic nie wskórają, jeśli w dziecku nie będzie choćby zalążka zainteresowania.

Czy Twoje dziecko na inteligencję przyrodniczą?

Warto zaobserwować czy dziecko ma predyspozycje inteligencji przyrodniczej, bowiem takie wychowanie będzie jedynie procentować w życiu późniejszym. Osoby z rozwiniętą inteligencją przyrodniczą nie tylko, bowiem stają się wspaniałymi biologami czy oddanymi ogrodnikami, ale również lepiej rozumieją otaczający świat, kochają zwierzęta i rośliny a ponad wszystko potrafią zadbać o zwierzęta domowe, okazują szacunek dla wszystkich istot żywych oraz przebywają często na świeżym powietrzu. Dlatego też nie tylko są otwarci na otoczenie, ale również rozwijają się gruntowniej na punkcie inteligencji społecznej, lepiej radzą sobie w życiu oraz dbają o swoją fizyczność i zdrowy tryb życia. Otwartość pomaga również w kontaktach między ludzkich, jest domeną ludzi nieprzysparzających kłopotów wychowawczych. Nie raz inteligencja przyrodnicza prowadzi co prawda do wyznawania twardych zasad zachowań przyrodniczych, których mocno się broni, ale nie są to nagminne zachowania a i te, dobrze pokierowane, nie sprawiają ich posiadaczowi dużych kłopotów.


Test IQ
Co to jest IQ?

Iloraz inteligencji (IQ ? od intelligence quotient) jest wartością liczbową testu, którego wynikiem jest pomiar inteligencji. Wartość ta nie jest idealnym pomiarem inteligencji, ale jak każda jednostka miary używana w życiu codziennym ma charakter relatywny.
Test na inteligencję służy do pomiaru poziomu inteligencji każdego z nas. Test iq nie określa tym samym zdolności poznawczych człowieka.

Ciekawostki IQ

Sposobów na mierzenie IQ jest kilka. Każda z nich jednak opiea się o psychologiczne kryteria wynikające właśnie z definicji IQ. Są również różne ciekawostki zarówno na temat samego testu na inteligencję, naszego mózgu, osobowości, przyswajania wiedzy itd. Warto zajżeć w ten dział, aby uzyskać dodatkową wiedze na temat samego siebie. Ciekawe artykuły mogą Was też zachęcić aby samemu sprawdzić poziomu IQ poprzez przeprowadzenie testu IQ.

Top100

1. Robert Woszczyna - 151
2. fryderyk chopin - 151
3. Irena Nadraga - 151
4. Malwina Dąbrowska - 151
5. Józef Zagłoba - 151
6. Monika Wohlert - 151
7. JERZY kALINOWSKI - 151
8. Rafał Respondek - 151
9. Zanka Kr - 151
10. P N - 151Do czego zdolny jest nasz mózg?


Nasz mózg jest zdolny do samodzielnej kontroli wydajności pracy. Potrafi też sam kurczyć się a to dlatego, że nasz mózg to inteligentne miejsce zbierania danych. Kiedy nie dostarczamy ich, nie uczymy się czegoś nowego, nie podsuwamy różnorodnych aktywności ,codziennych wyzwań tkanka mózgowa zaczyna gnuśnieć i obumiera. Z drugiej strony kiedy dostarczamy zbyt wielu informacji, mózg sam potrafi poradzić sobie z przeładowaniem bodźcami. Trenując go czytając, robiąc testy na inteligencję dostarczamy w odpowiedni sposób wiedze ,będziemy nie tylko inteligentni ale i łatwo zapamiętamy przeczytane książki czy nauczymy się szybciej obcego języka.

Jak wpływa na nas test na inteligencję


O testach na inteligęncję - jak wpływają na nas. Według psychogów - a trudno się z nimi nie zgodzić wykonany test na inteligencję i jego dobry wynik to dla nas otwarte drzwi do sukcesu. Bo przecież tak jest w dużej grupie ludzi. Lubimy jeżeli nam coś dobze wychodzi, jeżeli jesteśmy chwaleni to od razu zaczynamy wierzyć w siebie. Psychologowie twierdzą tak samo wynik test iq jest dla nas wielka nagrodą i dodaniem sił. Dzięki wynikowi jaki uzyskamy w naszych głowach powstaje obraz, ze musi nam się udać "przenieść" kamienie. I tak ma być. Tylko, że osiągnięcie pełnego sukcesu nie zależy tylko od ilorazu inteligencji ale również od inteligencji umysłowej, refleksyjnej, społecznej jak i emocjonalnej. Inteligencja nie istnieje w jednym rodzaju. Są różne odgałęzienia tej dziedziny. Inteligencja emocjonalna to tak w skrócie umiejętność radzenia sobie z emocjami. Społeczna to taka, dzięki której potrafisz rozszyfrować zachowania i relacje między ludźmi, ocenić sytuację w jakiej się znajdujesz. Inteligencja refleksyjna to umiejętność wyciągnięcia wniosków z własnego postępowania i słuchanie intuicji. Mając powiedzmy w normie wszystkie testy na inteligencję możemy odnieść sukces. Możemy wtedy ze spokojem powiedzieć, że sobie poradziliśmy.
Strona Główna | Rozpocznij test IQ | Ciekawostki IQ | Statystyki | TOP100 | O nas | Regulamin | Kontakt